

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 22 MΩ |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.187 g |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | -6.9 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Threshold Voltage | -1.9 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 1.36 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -6.9 A |
| Rds On Max | 22 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 68 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Rise Time | 13 ns |
| Dual Supply Voltage | -30 V |
| Gate Charge | 29 nC |
| Drain to Source Resistance | 18 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 1.9 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 21972
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91392
Ext.Price$0.91392
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91392 | $0.91392 |
| 10 | $0.57879 | $5.78790 |
| 25 | $0.50512 | $12.62800 |
| 50 | $0.44083 | $22.04150 |
| 100 | $0.38472 | $38.47200 |
| 300 | $0.34074 | $102.22200 |
| 500 | $0.30179 | $150.89500 |
| 1000 | $0.26930 | $269.30000 |
| 3000 | $0.25616 | $768.48000 |
| 5000 | $0.24366 | $1218.30000 |
